Uspešno opravljen e-izpit je pogoj za prijavo na Delavnico Triglav mladi ali za opravljanje tečaja na simulatorju varne vožnje. S tem mladi voznik pridobi popust v višini 10 % na zavarovanje Mladi voznik. Pogoj za prijavo na e-izpit je uspešno opravljen vozniški izpit.
Pred vami je kratka predstavitev osnovnih pojmov, ki bi jih moral poznati vsak udeleženec v prometu. Te informacije vam bodo tudi v pomoč pri reševanju e-izpita, ki je na koncu predstavitve osnovnih pojmov. Odgovoriti morate na 10 splošnih vprašanj in po zaključku testa vpisati svoj e-naslov v za to predvideno polje.
Za uspešno opravljen izpit morate pravilno odgovoriti na najmanj 8 vprašanj. Vsako vprašanje ima le en pravilen odgovor. Po uspešno opravljenem izpitu boste na e-naslov prejeli kodo, s katero se boste lahko prijavili na posebej razpisan termin za Delavnico Triglav mladi v enem od centrov varne vožnje ali pa za opravljanje tečaja na simulatorju varne vožnje v Ljubljani.
Zakonske pravne podlage:
Zavarovalna pogodba:
- Zavarovalni pogoji za avtomobilska zavarovanja
- Zavarovalna polica - je sestavni del zavarovalne pogodbe. V zavarovalni polici morajo zato biti navedeni vsi podatki, ki omogočajo sklenitev zavarovanja. Zavarovalna polica vsebuje bistvene elemente zavarovalne pogodbe: stranke, zavarovalni predmet oz. interes ali zavarovano osebo, označbo zavarovanih nevarnosti, navedbo splošnih in posebnih pogojev, ki so sestavni del zavarovalne pogodbe, izračun zavarovalne premije, trajanje zavarovanja, kraj sklenitve pogodbe, ter podpis pogodbenih strank. Zavarovalno polico sme začasno nadomeščati potrdilo o začasnem kritju.
Izguba zavarovalnih pravic:
- voznik ni imel veljavnega vozniškega dovoljenja ali mu je bilo odvzeto, tudi začasno;
- vožnja pod vplivom alkohola, mamil, psihoaktivnih snovi nad dovoljeno mejo;
- voznik je škodo povzročil namenoma;
- vozilo ni bilo tehnično brezhibno (ni imelo veljavnega tehničnega pregleda);
- voznik je po nesreči zapustil kraj dogodka, ne da bi posredoval osebne podatke in podatke o zavarovanju.
Regresni zahtevek zavarovalnice – v primeru izgube zavarovalnih pravic
Po Zakonu o obveznih zavarovanjih v prometu ima zavarovalnica, ki je poravnala škodo oškodovancu ali plačala zavarovalnino, pravico uveljavljati povračilo izplačanih zneskov skupaj z obrestmi in stroški od povzročitelja prometne nesreče.
Dokumenti, ki jih imamo med vožnjo v avtomobilu
Zavarovalna polica (ali dokazilo o zavarovanju)
Zavarovalna polica je sestavni del zavarovalne pogodbe. V zavarovalni polici morajo zato biti navedeni vsi podatki, ki omogočajo sklenitev zavarovanja. Zavarovalna polica vsebuje bistvene elemente zavarovalne pogodbe: stranke, zavarovalni predmet oz. interes ali zavarovano osebo, označbo zavarovanih nevarnosti, navedbo splošnih in posebnih pogojev, ki so sestavni del zavarovalne pogodbe, izračun zavarovalne premije, trajanje zavarovanja, kraj sklenitve pogodbe, ter podpis pogodbenih strank. Zavarovalno polico sme začasno nadomeščati potrdilo o začasnem kritju.
Mednarodna karta za zavarovanje motornega vozila (zelena karta)
Mednarodna karta za zavarovanje motornega vozila je zaradi poenotene oblike v vseh državah sistema zelene karte pomemben dokument, s katerim vozniki enostavno izkazujejo veljavnost zavarovanja avtomobilske odgovornosti (AO) v primeru policijske kontrole in se identificirajo kot udeleženci prometnih nesreč. Na njej so navedeni vsi podatki, ki jih udeleženec nesreče potrebuje za uveljavljanje odškodninskega zahtevka na pristojni zavarovalnici, tudi telefonske številke nacionalnih birojev, kjer lahko dobijo udeleženci prometnih nesreč potrebne informacije v zvezi z uveljavljanjem odškodninskih zahtevkov, ki izvirajo iz prometnih nesreč v tujini.

Zavarovalnice po vsej Evropi izročajo svojim zavarovalcem ob sklenitvi zavarovanja avtomobilske odgovornosti obrazec evropsko poročilo o prometni nesreči. Zaradi poenotene vsebine in oštevilčenih rubrik je evropsko poročilo o prometni nesreči uporabno za različne vrste prometnih nesreč tudi v primerih, ko sta udeleženca prometne nesreče iz različnih držav: posamezne rubrike si namreč lahko prevajata po svoji jezikovni različici. Ne nazadnje k uporabi evropskega poročila napotuje tudi slovenska zakonodaja s področja varnosti cestnega prometa, predvsem v primeru prometnih nesreč, v katerih je nastala le materialna škoda; podobno velja tudi v številnih drugih državah članicah Evropske unije.
Evropsko poročilo pomeni za zavarovalnico pomemben vir informacij o udeležencih in poteku prometne nesreče, še posebej, če na kraju prometne nesreče ni bilo policije, ki bi opravila ogled in kasneje izdelala zapisnik o prometni nesreči.